Paraclisul Mănăstirii Sita Buzăului este primul lăcaș de cult care a primit hramul Sf. Cuvios Arsenie de la Prislop.

Noul ocrotitor a fost atribuit paraclisului cu ocazia sărbătorii Schimbării la Față a Domnului, hramul bisericii principale a așezământului monahal, pentru a împărtăși bucuria canonizării Părintelui Arsenie Boca.

Sfântul Cuvios Arsenie de la Prislop a fost pictat în cafasul paraclisului, încă din anul 2011, de către pictorul Ciprian Buzuloi.

Slujba de hram

Sfânta Liturghie a fost oficiată de Mitropolitul Laurențiu al Ardealului împreună cu Episcopii Andrei al Covasnei și Harghitei și Nestor al Devei și Hunedoarei.

La finalul slujbei, Preasfințitul Andrei a oferit Ordinul Eparhial „Mărturisitorii Credinței Străbune” pentru mireni col. Adrian Simtea, Inspectorul Șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mihai Viteazul” al județului Covasna, arhitectului Mărgărit Chelbea și familiei Gheorghe și Elisabeta Prundar, în semn de mulțumire sprijinul oferit Mănăstirii din Sita Buzăului.

Mănăstirea Sita Buzăului a fost înfiinţată în 1997, la iniţiativa oamenilor din sat şi a părintelui protopop Florin Tohănean, protoiereul de Întorsura Buzăului. Pământul pe care a fost ridicată mănăstirea a fost donat de credincioşi din satul Sita Buzăului.

În anul 2002 a fost aşezată piatra de temelie pentru biserica mare. Zidirea locaşului de cult a durat aproape zece ani. În 2012, biserica noastră a fost sfinţită. Odată cu lăcașul de cult au fost ridicate şi corpul de chili, clopotniţa de la intrare şi celelalte anexe.

Paraclisul din incinta corpului de chilii are hramul principal Buna Vestire.

Sursă: Basilica.ro