În ziua praznicului Înălțării Sfintei Cruci, sâmbătă, 14 septembrie 2024, la Mănăstirea Prislop din Țara Hațegului a fost zi de sărbătoare. Cu prilejul sărbătoririi hramului, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, împreună cu Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, și Preasfințitul Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, alături de soborul de preoți și diaconi. La slujbă a fost prezent și Preasfințitul Părinte Daniil Stoenescu. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către Corul așezământului monahal, din care fac parte și eleve ale Seminarului Teologic „Sfânta Ecaterina”.

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Laurențiu a adresat credincioșilor prezenți un cuvânt de învățătură despre semnificația însemnării credincioșilor cu Sfânta Cruce, aceasta reprezentând atât o mărturisire de credință, cât și o rugăciune, scurtă, dar profundă, adresată Sfintei Treimi. În încheierea cuvântului, amintind de sărbătoarea hramul așezământului monahal, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre trecerea în rândul Sfinților, prin hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, a Sfântului Cuvios Mărturisitor Arsenie de la Prislop, împreună cu 15 Sfinți români, Preoți și Cuvioși mucenici și mărturisitori, a căror canonizare va fi proclamată în anul 2025.

Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a vorbit despre bucuria duhovnicească a Mănăstirii Prislop de a avea doi Sfinți ocrotitori, rugători și mijlocitori înaintea lui Dumnezeu, pe Sfântul Cuvios Ioan de la Prislop și pe Sfântul Cuvios Mărturisitor Arsenie de la Prislop, Sfinți care s-au nevoit și în această mănăstire. Preasfinția Sa a amintit că noua biserică a așezământului monahal, aflată în construcție, îl va avea ca ocrotitor pe Sfântul Cuvios Mărturisitor Arsenie. Arhipăstorul hunedorean a adresat apoi cuvânt de mulțumire soborului de arhierei, preoți și diaconi împreună slujitori, reprezentanților autorităților locale, Preacuvioasei Maici Starețe Veniamina Lazăr împreună cu obștea așezământului monahal și tuturor credincioșilor pelerini.

La finalul Sfintei Liturghii, soborul slujitor s-a închinat la crucea mormântului Sfântului Cuvios Mărturisitor Arsenie de la Prislop.

Sursă: Episcopia Devei și Hunedoarei