Astăzi, 24 septembrie 2024, Catedrala Episcopală din Miercurea-Ciuc a fost gazda unui binecuvântat eveniment liturgic și duhovnicesc dedicat împlinirii a 30 de ani de la înființarea Episcopiei Covasnei și Harghitei și, totodată, încununarea festivă a activităților prilejuite de tematica anului comemorativ și omagial în Eparhia noastră.

Prima parte a evenimentului a constituit-o Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie Arhierească oficiată în Catedrala Episcopală cu hramurile „Acoperământul Maicii Domnului” și ,,Sfântul Ierarh Nicolae” din Miercurea-Ciuc. Din soborul condus de Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, au făcut parte Preacuvioșii Părinți Stareți și duhovnici din Mănăstirile Toplița, Făgețel și Izvoru Mureșului, Preacuvioșii și Preacucernicii Părinți din Administrația Eparhială, Preacucernicii Părinți Protopopi activi și pensionari, preoții parohi și preoții slujitori din cele patru protopopiate, preoții pensionari, preacucernicii părinți arhidiaconi și diaconi din jurisdicția Eparhiei noastre, în prezența preacuvioasei maici starețe și a monahiilor de la Mănăstirea „Sfântul Ierarh Nicolae”, alături de credincioși ai catedralei.

Soborul clericilor slujitori a fost întregit de Preacucernicul Părinte Arhidiacon Ioan Ică Jr., Profesor universitar doctor în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu, care a răspuns la invitația Preasfințitului Părinte Andrei de a fi în mijlocul slujitorilor Sfintelor Altare în calitate de conferențiar și oaspete distins.

În cadrul Dumnezeieștii Liturghii, după citirea Sfintei Evanghelii, Preacucernicul Părinte Profesor Arhid. Ioan Ică Jr. a rostit o impresionantă omilie pentru toți cei prezenți, iar la momentele rânduite ale slujbei, tânărul teolog Marin Ciprian-Ilie a fost hirotonit în treapta diaconiei pe seama Catedralei Episcopale și Preacucernicul Diacon Apostol Alexandru de la Parohia Bilbor, Protopopiatul Călimani, a fost hirotesit în  rangul de arhidiacon.

După otpustul Sfintei Liturghii, cu binecuvântarea Ierarhului, Preacucernicul Preot Bijec Teodor-Eugen, vicar administrativ al eparhiei, a rostit un cuvânt în care a evocat principalele momente din viața Eparhiei Covasnei și Harghitei în cei 30 de ani de la înființare și a evidențiat truda, implicarea și jertfa celor doi ierarhi de până acum ai episcopiei, a clerului, cinului monahal și a credincioșilor în lucrarea de consolidare a vieții bisericești din cele două județe din jurisdicția eparhiei.

În cei 20 de ani care au stat sub semnul lucrării arhipăstorești a Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, și în cei aproape 10 ani de arhipăstorire a Preasfințitului Părinte Andrei au fost realizate bogate roade duhovnicești în toate sectoarele de activitate sub aspect pastoral-misionar, cultural, social-filantropic și administrativ-gospodăresc, astfel încât Eparhia Covasnei și Harghitei se află la loc de cinste în rândul celorlalte eparhii din Mitropolia Ardealului și din Patriarhia Română.

În semn de bucurie aniversară, clericii din cele patru protopopiate au dăruit Preasfințitului Părinte Andrei o Sfântă Cruce de binecuvântare executată în atelierele Patriarhiei Române și un aranjament floral în semn de recunoștință pentru purtarea de grijă a întregii Eparhii.

Ierarhul a adresat un amplu cuvânt de mulțumire adus lui Dumnezeu și Sfântului Sinod din a cărui hotărâre s-a înființat această Eparhie, Ierarhului predecesor, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Ioan, precum și tuturor celor care s-au implicat profund în viața bisericească a noii structuri ecleziale, evocând personalitatea unora dintre slujitorii Sfintelor Altare care și-au adus un aport deosebit în decursul timpului, dar care, acum, sunt plecați în lumea veșniciei înscriindu-și numele în marele pomelnic al ctitorilor Eparhiei.

În partea a doua a evenimentului a avut loc, în Catedrala Episcopală, conferința pastoral-misionară în cadrul căreia a conferențiat Preacucernicul Părinte Arhidiacon Ioan Ică Jr. în legătură cu tematica omagială și comemorativă a anului 2024 și a prezentat exigențele misiunii Bisericii și a slujitorilor ei, în toate treptele ierarhice ale clerului, în contextul actual marcat de multe provocări secularizante.

În final, Ierarhul a adresat mulțumiri Preacucernicului Părinte Profesor pentru răspunsul dat invitației de a fi în mijlocul slujitorilor Sfintelor Altare din această Eparhie misionară în contextul organizării conferinței pastoral-misionare de toamnă și a aniversării festive a celor 30 de ani de existență ai Eparhiei Covasnei și Harghitei, precum și tuturor clericilor prezenți care, împreună cu comunitățile euharistice în care slujesc, țin aprinsă candela credinței vii și nestrămutate în lumina Preasfintei Treimi.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Vicar administrativ

Pr. Bijec Eugen-Teodor