Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, în perioada iulie-septembrie 2024, în cuprinsul eparhiei noastre s-au desfășurat mai multe activități filantropice –Sectorul Social Filantropic sprijină în mod constant persoanelor nevoiașe din cele două județe cu alimente de bază, produse lactate, apă minerală precum și îmbrăcăminte iar la începutul lunii septembrie a distribuit încălțăminte și rechizite pentru un număr de 300 de elevi proveniți din comunități sau familii defavorizate.

-La Catedrala Paraclis Episcopal din municipiul Sfântu Gheorghe s-a desfășurat o activitate din cadrul parteneriatului încheiat între locașul de cult amintit și Grădinița cu Program prelungit Csipike, grupa mare. Activitatea a constat din recitarea în spațiul liturgic de scurte poezii de către cei 20 de elevi preșcolari coordonați de către doamnele educatoare. Totodată, copiii au oferit felicitări confecționate cu mânuțele lor darnice credincioșilor prezenți la Sfânta Liturghie. Au primit din partea preoților parohi, iconițe, dulciuri și alte daruri. Credincioșii s-au bucurat de prezența micilor preșcolari, credincioșii de ”mâine” ai Bisericii.

-Parohia Floroaia Mare II, aflând de situația precară a unei persoane din comunitate și în urma unei solicitări scrise, în luna august a oferit un sprijin financiar în valoare de 800 lei pentru cumpărarea tratamentului de care aceasta depinde, din cauza afecțiunilor pulmonare dar și pentru achitarea unor datorii. Cu ocazia începerii noului an școlar, au fost sprijiniți 15 copii, cu posibilități financiare reduse, oferindu-li-se ghiozdane echipate cu  rechizitele necesare.

-Parohia Odorheiu Secuiesc: -după slujba de hram la ”Schimbarea la Față”, au fost împărțite pachete cu alimente (pește) credincioșilor prezenți la Biserică. Pachetele care au rămas au fost împărțite persoanelor cu posibilități reduse dintr-un cartier defavorizat al orașului. O mamă a primit sprijin în bani pentru a-i putea cumpăra copilului ei, născut prematur, medicamente și scutece. O mamă a fost ajutată cu suma de 1.000 de lei pentru o operație dificilă la coloana vertebrală a fiului ei.

-Parohia Bilbor: a desfășurat în luna iulie o acțiune socială pentru trei familii din localitatea Bilbor, inițiatorul proiectui fiind Asociația Filantropia Bilbor, iar parteneri: Aqua Bilbor și Asociația Sfântul Stelian. Cele  3 familii din localitatea Bilbor au fost afectate de vremea extremă, în urma furtunilor, le-a fost lovite de fulger anexele gospodărești, fiecare famile a fost sprijinită cu suma de 5000 de lei.

-Parohia Călimănel: proiectul filantropic „Fii eroul unui copil!”, care se desfășoară în fiecare început de an școlar și constă în a da fiecărui copil vulnerabil din parohie un ghiodzan complet cu rechizite și accesorii pentru școală. Anul acesta s-au achiziționat 15 ghiozdane și rechizite în valoare totală de 2000 lei.

-Parohiile Bălan I și II sprijinesc cu pachete alimentare și îmbrăcăminte lunar aprox. 60 de familii nevoiașe, în luna august au fost oferite 50 de perechi de încălțăminte copiilor proveniti din familii monoparentale sau nevoiașe, iar în luna septembrie au fost sprijiniti un număr de 60 de elevi cu genți și rechizite.

Pr Cristian Cristinoi

Sectorul Social Filantropic