Construcția Catedralei Ortodoxe din Sfântu Gheorghe cu hramurile „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” și „Sfântul Nicolae” – Paraclis Episcopal a început în anul 1939 și s-a finalizat în anul 1983. Sfântul lăcaș are doi ctitori principali: primul ctitor, cel care s-a îngrijit de obținerea  amplasamentului, documentației de construcție și începerea lucrărilor a fost Părintele Protopop Aurel Nistor.

Impunătoarea construcție a fost proiectată de arhitectul Dimitrie Ionescu-Berechet, edificiul început în 1939 fiind ridicată până la nivelul turlelor, în roșu, până în august 1940, când lucrările de construcție au fost întrerupte în urma Dictatului de la Viena.

Timp de aproape 30 de ani, clădirea rămasă neterminată a avut diverse destinații, inclusiv depozit pentru legume și fructe. În anul 1968, după reorganizarea administrativ-teritorială a țării, orașul Sf. Gheorghe a devenit reședința județului Covasna.

În data de 15 mai 1983, Catedrala definitivată cu sprijinul Mitropoliei Ortodoxe din Sibiu,  între anii 1972 și 1983, când toate parohiile ortodoxe din Transilvania și multe altele din întreaga țară au contribuit cu un procent de 2% din veniturile lor la cheltuielile de construcție, a fost sfințită după 4 decenii de la punerea pietrei de temelie, de un impresionant sobor de ierarhi, în frunte cu Patriarhul Iustin Moisescu și Mitropolitul Antonie Plămădeală. A fost o mare izbândă românească și creștinească obținută printr-o admirabilă solidaritate a fraților întru credință și neam și prin contribuția substanțială a Părintelui Protopop Pompiliu Dumbravă, cel de-al doilea ctitor al Sfântului locaș, și deci protopopul în timpul căruia s-a reușit sfințirea Catedralei.

După evenimentele din decembrie 1989 și separarea pe criteriul etnic a  instituțiilor de cultură, inclusiv a Muzeului Județean, în decembrie 1993, din inițiativa și cu participarea efectivă a membrilor Ligii Cultural – Creștine „Andrei Șaguna” , la demisolul catedralei a fost amenajat Muzeul Spiritualității Românești.         După înființarea Episcopiei Covasnei și Harghitei,  din inițiativa și cu sprijinul IPS Ioan, azi Mitropolit al Banatului și PS Andrei, împreună cu preoții slujitori, dintre care amintim pe Pr. Ioan Cucu, Pr. Corneliu Bujoreanu, Pr. Cristian Groza, Pr. Sebastian Pârvu, Pr. Protopop Teodor-Florian Mocanu, Pr. Ioan Marin, și Pr. Flavius Farcaș, au fost executate mai multe lucrări de reparații și întreținere, precum și amenajare a Paraclisului de la demisolul Catedralei.

Prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei

și Harghitei, începând cu decembrie 2016, Biserica a fost ridicată la rangul de Paraclis Episcopal aflandu-se începând cu această dată sub oblăduirea directă a Centrului Eparhial și implicit a Chiriarhului Episcopiei nostre.

Răspunzând solicitării societății civile din județele Covasna și Harghita, adresată de dl. Ioan Lăcătușu, conducerea Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria” – filiala județeană „Matei Basarab” Vâlcea – președinte prof. Eugen Petrescu, cu binecuvântarea PS Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, astăzi 28 septembrie 2024, orele 15.00, a avut loc ceremonia de dezvelirea și sfințire a bustului Protopopului Aurel Nistor (1882-1974), slujba oficiată in curtea Sfântului locaș de către Preasfințitul Părinte Andrei, împreună cu un sobor de preoți din care a făcut parte P.C. Pr. Protopop Teodor-Florian Mocanu,  preoții slujitori ai Catedralei, și alți slujitori ai sfintelor altare.

Documentația pentru obținerea  autorizației de construcție a monumentului, a fost întocmită de firma AMBIENT SRL a arhitectului Virgil Florea, statornic partener al proiectelor inițiate de biserica ortodoxă și societatea civilă românească din județ. Cu sprijinul domnilor Ioan Luca din Covasna și Ioan Bălan din Sf. Gheorghe s-au realizat lucrările de montare a soclului și bustului. La stabilirea amplasării bustului în curtea catedralei, din inițiativa Preasfințitului Andrei și a Pr. Protopop Teodor-Florian Mocanu, urmează a fi amplasat și bustul Pr. Protopop Pompiliu Dumbravă. În acest fel, cei doi principali ctitori ai catedralei din Sf. Gheorghe vor primi, și pe această cale, cinstea cuvenită pentru contribuția lor la edificarea unui edificiu-simbol pentru cultura românească și credința ortodoxă din Arcul Intracarpatic.

Pr. Protopop Teodor-Florian Mocanu